Co w środku: Starożytna mądrość chińska to opatrzony wstępem Jerzego Bralczyka zbiór maksym i sentencji, które przekazują najważniejsze i nauki porady, jakie powstały w starożytnych Chinach.
Wizja książki:
Tom zawiera najpiękniejsze i zawierające najwięcej uniwersalnej mądrości przysłowia i słynne frazy, jakie dawni Chińczycy tworzyli i sami podziwiali przez stulecia i tysiąclecia. Pięknie ilustrowany zbiorek zawiera 81 fraz i passusów, które przedmową zaopatrzył sam prof. Jerzy Bralczyk.
Abstrakt książki: Najważniejsze treści w punktach
Pomocne dla recnzentów
Książka Starożytna mądrość chińska to nie tylko zbiór pięknych sentencji. To opis chińskiego kodu kulturowego. Piękne maksymy są ilustracją tego, w jak różny od naszego sposób Chińczycy reagują na zdarzenia życia codziennego.
Niektóre słowa, czy frazy języka są kluczami do zrozumienia serc i umysłów jego użytkowników. Przysłowia, wiersze i powieści mają czasem moc zagnieżdżenia się w umysłach ludzi, których życie zostaje, na dobre i na złe, zmienione. Może to dobrze, może źle, rzekłby Chińczyk... wyciągając na światło dzienne jedno z najpiękniejszych przysłów - Starzec z pogranicza traci konia. Przysłowie to, zawarte w tomie pierwszym sentencji, jest nagłówkiem opowieści o tym, jak pewien człowiek znalazł na pustyni konia. Spowodowało to szereg następstw, raz dobrych, raz złych. Współczucie i gratulacje swoich przyjaciół starzec kwitował cichym, a pozbawionym "może to dobrze, może źle"... a po krótkim czasie jego koło fortuny rzeczywiście odwracało się.